Czytałem Natalię before it was cool

Zanim powstała „Gazeta Magnetofonowa” było „Ucho”. Magazyn o polskiej muzyce, którego numer zerowy zrobiliśmy w 2009 roku – ale zabrakło pomysłu na finansowanie, a poza tym pojawił się T-Mobile Music (wtedy jeszcze Era Music Garden), więc z uchową ekipą zaczęliśmy robić portal.

No więc „Ucho” i debata, kto mógłby pisać fajne felietony? Przypomniałem sobie, że w „Lampie” był wywiad z wokalistką Happy Pills, że podobało mi się, co i jak mówiła. Ona zresztą działa też solo, dzieje się, warto się tym zainteresować. Piszę maila, Natalia odpisuje, jakiś czas później przysyła pierwszy felieton. Ha, nie pomyliłem się, świetny tekst.
„Ucho” nie wychodzi poza fazę prób, ale Natalia pisuje regularnie do portalu, nie tylko o muzyce, ale w ogóle o kulturze, często przez pryzmat płci. Naukowe inspiracje i odwołania do różnych mądrych książek fajnie miesza z wątkami osobistymi, wręcz intymnymi. Dzisiaj, czytając „Jak pokochać centra handlowe”, odnajduję w książce ślady Natalii-felietonistki i puszę się, że wiedziałem, że tak będzie, że przeczuwałem, zanim namaścili ją fachowcy od Paszportów Polityki.

centra

A sama książka – świetna. Trudno o temat bardziej kobiecy niż macierzyństwo, ale to nie jest proza tylko dla kobiet. Przeciwnie, paru facetom może pomóc otworzyć oczy. Wartości „Jak pokochać centra handlowe” nie należy jednak doszukiwać się w jej potencjale dydaktycznym. To po prostu dobra literatura. Kiedy trzeba zabawna, kiedy trzeba wzruszająca, przez cały czas bardzo przekonująca, prawdziwa, czasem wręcz niewygodnie prawdziwa. Pozostali autorzy nominowani w tym roku do Paszportów na pewno też na to zasłużyli (niestety, lektura ich książek jeszcze przede mną), ale wiadomo, za kogo będę trzymał kciuki.

setniczak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s