Herostratesów dziewięciu (a wszyscy z Mysłowic)

Gdyby nie zespół Myslovitz, do dzisiaj pewnie nie wiedziałbym, że Mysłowice i Myślenice to dwa różne miasta. Gdyby nie wymyślony przez wokalistę Myslovitz festiwal, mój jedyny kontakt z tym miastem ograniczyłby się do pewnego nocnego powrotu z heavymetalowego koncertu w katowickim Spodku, kiedy to błądząc po fatalnie oznakowanych śląskich drogach, trzy razy pod rząd zamiast na autostradę do Krakowa wjeżdżaliśmy na jakieś peryferia Mysłowic… Ale nie da się ukryć, że Off Festival jest, ma się dobrze i właśnie za jego sprawą w ciągu ostatnich trzech lat spędziłem w Mysłowicach w sumie 10 uroczych dni, sypiając w tamtejszych hotelach, jadając i popijając w lokalach, robiąc zakupy w mysłowickich sklepach. Nie ja jeden. Było nas kilka tysięcy. Ile kasy mogliśmy wydać? Milion złotych? Pięć milionów? Dziesięć? Nie wiem, nie znam się, niech mądrzejsi ode mnie policzą.

Bernard Pastuszka, Jolanta Charchuła, Bożena Podbielska, Damian Sojka, Jerzy Stolorz, Daniel Jacent, Anna Myśliwiec, Piotr Oślizło, Józef Zajkowski – oto radni miasta Mysłowice, których nazwisk nigdy w życiu bym nie poznał, gdyby nie fakt, że stają na głowie, by Off Festival ze swojego miasta wyrzucić. Chodzi o dotację w wysokości 280 tysięcy złotych, której nie chcą imprezie przyznać, bo są skonfliktowani z prezydentem Mysłowic, niejakim Grzegorzem Osyrą, więc próbują mu dokopać likwidując imprezę, którą ów lubi i wspiera. Nie wiem, z jakiego powodu państwo radni drą koty z prezydentem i może nawet racja jest po ich stronie, ale wiem, że cokolwiek by to nie było, festiwal powinni chronić za wszelką cenę. Prezydentowi niech spuszczą łomot w sądzie (jeśli są ku temu podstawy), albo przy urnach wyborczych (jeśli potrafią) – a nie przez sekowanie imprezy, dzięki której na ten jeden przedłużony weekend ich miasto zamienia się w jeden z najjaśniejszych punktów na polskiej mapie kultury. A to przecież dopiero Offu nieśmiały początek!

Jest wiele ładniejszych miast niż Mysłowice, wiele dysponuje lepszym zapleczem, znalazłyby się i takie, w których władze samorządowe solidarnie pracują nad lepszą przyszłością dla swojej małej ojczyzny, zamiast brać się za łby z byle powodu. Off bez problemu znajdzie sobie nową, bardziej gościnną siedzibę. Podobno Katowice już złożyły Arturowi ofertę… Dla mnie bomba, bo choć kąpielisko Słupna to ładne miejsce, w Katowicach hotele lepsze i łatwiej dojechać.

Jeżeli w Mysłowicach Off Festivalu nie chcą, to znaczy, że na niego nie zasługują. Listów otwartych do tamtejszych władz pisać więc nie zamierzam, pod protestami i odezwami się nie podpiszę. Niechże kopią pod sobą dołki nie niepokojeni przez nikogo. A za te zaoszczędzone 280 tysięcy niech postawią znaki, dzięki którym nie będę musiał już nigdy do ich miasta zabłądzić.

Reklamy

5 thoughts on “Herostratesów dziewięciu (a wszyscy z Mysłowic)

 1. Pingback: Ten folk sprzedaje się lepiej niż bilety na Madonnę « CHACIŃSKI

 2. prawda wygląda tak, że bez tego festiwalu nie ma po co jechać do Mysłowic. Bo z czego znana jest ta miejscowość ? Mieszkańcy powinni sami zadbać, żeby ta impreza się trzymała. Bo warto.

 3. Witam pana Jaro.Slava :] Czytuję od czasu do czasu, ale pierwszy raz decyduję na wpis w komentarzach.

  szczególnie rozbawił mnie fragment:
  „A za te zaoszczędzone 280 tysięcy niech postawią znaki, dzięki którym nie będę musiał już nigdy do ich miasta zabłądzić. ”

  a cała ta ‚chryja’ wokół off – chciałoby się rzec jakie to polskie – prawda ? druga rzecz – fani festiwalu nie mieszają się do polityki, więc czemu polityka miesza się do festiwalu ?

 4. Pingback: DoPieca.pl » Od pieca #2

 5. Jako Myśleniczanin z urodzenia i wychowania, wiele bym dał, żeby Off – jeśli już ma się przenosić – właśnie do Myślenic się przeniósł. Rynek pomieści pewnie kilka tysięcy osób, a jest jeszcze całe Zarabie. „Myslovitz w Myślenicach” – chyba zaproponuję to Radzie Miasta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s